W dniach 9 i 10 maja 2022r. na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Auli Kryształowej oraz on-line, odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat „Wyzwania dla Sektora Agrobiznesu i Obszarów Wiejskich”. Organizatorem Konferencji był Instytut Ekonomii i Finansów SGGW w ramach ogólnoeuropejskiej dyskusji dotyczącej wkładu nauk ekonomicznych w rozwój agrobiznesu i obszarów wiejskich w Unii Europejskiej. Patronami honorowymi wydarzenia byli: Wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz ambasadorzy państw Unii Europejskiej. Konferencja była prowadzona na sesjach plenarnych i panelach tematycznych w języku polskim i angielskim. Po otwarciu Konferencji przez Rektora SGGW na pierwszej sesji plenarnej bardzo ciekawe wystąpienia mieli naukowcy i politycy z: Komisji Europejskiej, Irlandii, Niemiec, Francji, Holandii i Polski, którzy odnosząc się do projektu Europejskiego Zielonego Ładu, mówili najczęściej o znaczeniu tego projektu w planowanym rozwoju rolnictwa europejskiego. Ponadto mówiono o samowystarczalności energetycznej rolnictwa i obszarów wiejskich oraz wpływu bieżącej sytuacji politycznej na międzynarodowy rynek rolny. Bardzo ciekawym tematem podnoszonym w czasie dyskusji była perspektywa rozwoju w Europie Rolnictwa Zrównoważonego . W dyskusji na ten temat wypowiedział się mgr Andrzej Stępniewski Przewodniczący Klastra Polska Natura przedstawiając osiągnięcia sadowników z gminy Błędów w produkcji owoców bez pozostałości środków ochrony roślin, przy wykorzystaniu własnej technologii i organizacji produkcji w formie klastrowej. Wystąpienie zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem o czym świadczą otrzymane pytania z kraju i zagranicy oraz przyznany przez organizatorów CERTYFIKAT.
WIZYTA PRZEDSTAWICIELI AMBASADY REPUBLIKI AUSTRII W BŁĘDOWIE
W dniu 27 maja br. na zaproszenie Wójta Gminy Błędów Pana Mirosława Jakubczaka, Pana Jacka Adamskiego Sekretarza Gminy Błędów oraz Pana Sławomira Rzeźnickiego Prezesa Klastra „Polska Natura” odbyła się wizyta Radcy Handlowego Ambasady Republiki Austrii w Polsce Pana Konstantina Bekos.
Do siedziby Gminy gość przybył z punktualnością godną Królów. Został przywitany przez Gospodarzy Gminy, Prezesa Klastra, producenta Zbigniewa Beliniaka oraz Pana Andrzeja Stępniewskiego Przewodniczący Rady Klastra. To przykład współdziałania Samorządu z producentami rolnymi w tym przypadku sadownikami, którzy stanowią główny trzon Ziemi Błędowskiej.
Po wprowadzeniu wygłoszonym przez Sekretarza Gminy Pana Jacka Adamskiego, który przedstawił historię Gminy Błędów, opisał historię tworzenia i powstawania sadownictwa na tych terenach , przechowalnictwa jak również uwarunkowania produkcji owoców i warzyw rozwiniętych do wysokiego poziomu technologicznego, zachowującego równowagę w przyrodzie i wspólną symbiozę w uprawach. Bo taki był cel wizyty i spotkania – zaoferowanie i przedstawienie zaproszonemu gościowi zdrowej, poszukiwanej na austriackim rynku żywności, w tym przypadku pozbawionej szkodliwych dla człowieka pestycydów. Podziękowania skierował do przyjmujących gości Pan Konstantin Bekos. Wizyta i spotkanie miało służyć wspólnemu poznaniu się, wymianie poglądów, dążenie również do wymiary ekonomicznej – czyli korzyści płynących ze wspólnej wymiany gospodarczej oraz intelektualnej.
Po oficjalnym przywitaniu w Urzędzie Gminy rozpoczęła się część robocza zapoznanie się z aktualną ofertą Sadowników i Producentów rolnych Gminy Błędów. Gość mógł obejrzeć sortowanie jabłek, bazę logistyczną na terenie której przygotowywana jest wysyłka owoców i warzyw do wielu sieci handlowych na terenie Polski. Głównym tematem była jednak żywność ekologiczna i brak w niej pestycydów tak powszechnie obecnych i spożywanych przez konsumentów w produktach, które trafiają na ich stoły. Gość wyraźnie był zainteresowany tym tematem, gospodarze terenu przedstawili różne możliwości dotyczące zdrowej żywności , wymiany technologicznej.
W rozmowach i prezentacjach uczestniczyli także Piotr Szybiński Prezes Spółdzielni Ogrodniczej oraz Antoni Belina-Brzozowski. Wizyta przebiegła w przyjacielskiej atmosferze rokującej dalszą współpracę.
Sprawdzają, co kryje gleba
Ignaców i Oleśnik obszarami badawczymi Projektu Wsparcia Ekologicznej Produkcji Rolnej na Mazowszu.
To innowacyjny projekt, który zakłada opracowanie metod neutralizacji czynników, które mają negatywny wpływ na obniżenie jakości plonów oraz niszczenia walorów ekologicznych i estetycznych szaty roślinnej na terenie Mazowsza. Do przeprowadzenia pomiarów glebowych wyznaczono dwa obszary badawcze znajdujące się na terenie gminy Błędów (powiat grójecki) w miejscowościach Ignaców i Oleśnik. Z każdego z obszarów zebrano 40 próbek gleby w dwóch okresach: wiosną i jesienią, czyli łącznie pozyskano 160 próbek gleby w ciągu roku.
Podczas ostatniej sesji rady gminy Błędów, Marcin Spiralski z Instytutu Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz przybliżył radnym założenia projektu. Podkreślił jednocześnie, że badania te są nowatorskie nie tylko w Polsce, ale również w Europie.
Setki hektarów pod lupą
Od dwóch lat na terenie tych dwóch miejscowości przeprowadzane były badania dotyczące jakości gleb jak i owoców. Odbywały się one w dość nietypowy sposób, ponieważ z nieba, za pomocą drona. W skład konsorcjum naukowego projektu wchodzą następujące instytucje: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (ILOT), Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG) oraz Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach (IO).
Przebadane zostało ok. 300 ha ziemi na terenie dwóch miejscowości, tj. Ignaców oraz Oleśnik. Początkowo zakładano, że będzie to tylko 20ha, jednak z biegiem czasu okazało się, że może to być niewystarczające. Dla wielu może wydawać się to dziwne, że ziemia badana była stricte z nieba. Dzisiejsza technologia jednak potrafi zdziałać cuda. Dodatkowo różne modele matematyczne, pozwalające na stworzenie map, na podstawie których możemy się dowiedzieć co kryje gleba. Przebadanych zostało ok. 500 różnych substancji chemicznych pod względem pestycydów. Sprawdzane również były studnie, wody i osady denne, aby mieć wiedzę na temat wód gruntowych. Wyniki będzie można sprawdzić na stronie wepr.pl
Zminimalizować szkodliwe pozostałości
Ponadto, wykonano zobrazowania fotolotnicze obszaru gminy Błędów o powierzchni 260 ha z wykorzystaniem Bezzałogowego Statku Latającego. W projekcie wykorzystano je m.in. do stworzenia mapy skażenia gleby.
– Chcemy się dowiedzieć, co mamy w glebach – mówi Sławomir Rzeźnicki, prezes zarządu Klastra „Polska Natura”. – Przez ponad sto lat różne substancje były nanoszone do gleb. Chcemy zostawić ją w lepszym stanie, niżeli dostaliśmy od naszych ojców.
Dzięki tym specjalistycznym i skomplikowanym badaniom, ma powstać w przyszłości specjalny program. Co to oznacza dla zwykłego mieszkańca gminy Błędów? To, że będzie mógł sam, w łatwy i dostępny sposób sprawdzić czy w jego owocach jak i glebie znajdują się różne pestycydy i zanieczyszczenia. Dodatkowo, jeżeli owoc rolnika będzie wysokiej jakości, to jest szansa na ubieganie się o specjalne certyfikaty, dzięki którym z kolei otwierają się nowe rynki sprzedaży. Co więcej, na podstawie badań Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach opracuje zalecenia, aby zminimalizować pozostałości szkodliwych substancji.
Projekt realizowany jest przy zadeklarowanym wsparciu Gminy Błędów oraz Klastra „Polska Natura”. Projekt finansowany jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
MN, POK
Źródło: Paulina Omen Klepacz, „Sprawdzają, co kryje gleba”, Jabłonka, https://www.jablonka.info/wiadomosci/bledow/1645-sprawdzaja-co-kryje-gleba.html (dostęp: 01.03.2022).
JABŁKA MARKI „AMELA ” Z CERTYFIKATEM
W dniu 25 marca 2022 roku w Spółdzielni Ogrodniczej w Zofiówce odbyło się spotkanie związane z certyfikacją systemu produkcji owoców w technologii „zero pozostałości”.
Tematem spotkania była trudna sytuacja w sadownictwie. Sekretarz Gminy Jacek Adamski wprowadzając do spotkania zwrócił uwagę na rolę sadownictwa w Gminie Błędów. Europejskie trendy sprzedaży przedstawił poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski, zwracając uwagę na wzrost produkcji bez pozostałości pestycydów. Ten trend poparł także Poseł Jarosław Sachajko. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gębicka wysłuchała z zaciekawieniem wszystkich wystąpień proponując kolejne spotkanie w Ministerstwie. Dyskusja była wspierana przez przedstawicieli Instytutów Badawczych: Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach: prof. Dorotę Konopacką- dyrektor IO, dr Joannę Szymczak, dr Artura Miszczaka -kierownika Zakładu Badania Żywności.
Przedstawiciele Instytutu Lotnictwa: Marcin Spiralski-kierownik projektu Instytut Lotnictwa-Sieć Badawcza Łukasiewicz, Szczepan Baworski-dyrektor Departamentu Sprzedaży i Komercjalizacji omówili projekt badania gleb metodą teledetekcji prowadzony na terenie gminy z wykorzystaniem środków Marszałka Województwa Mazowieckiego. Sprawy techniczne certyfikacji przedstawiła Joanna Skrzypczak -koordynator Polskiego Centrum Akredytacji, zaś aspekty technologiczne produkcji „zero pozostałości” omówił przedstawiciel sadowniczy UPL Polska – Tomasz Sikora. Wójt Mirosław Jakubczak wyraził satysfakcję i podkreślił, że Gmina Błędów jest miejscem dyskusji z udziałem tak istotnych przedstawicieli Ministerstwa, Jednostek Badawczych i Parlamentarzystów.
Organizatorem spotkania był Klaster Polska Natura reprezentowany przez Andrzeja Stępniewskiego – Przewodniczącego Rady Klastra oraz przedstawicieli: koordynatora Klastra Sławomira Rzeźnickiego – Prezesa Zarządu i Hannę Sobczyńską – członka Zarządu Stowarzyszenia Kraina Sadów i Ogrodów.
Nawiązanie współpracy z firmą Bio-Lider
Miło nam poinformować, iż w związku z rozszerzaniem działań zmierzających do opracowywania sposobu produkcji owoców i warzyw przy ograniczeniu pozostałości środków ochrony roślin nawiązaliśmy współpracę z firma Bio-Lider, która testuje swoje produkty w naszych sadach.
Bio-Lider to firma biotechnologiczna, która zajmuje się badaniami i sprzedażą produktów biologicznych w szczególności bazujących na wykorzystaniu potencjału pożytecznych bakterii. W portfolio spółki znajdują się bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego biopreparaty przeznaczone dla roślin, zbiorników wodnych, zwierząt i gleby. Dzięki ich zastosowaniu zwiększa się zdrowotność roślin, poprawia się równowaga mikrobiologiczną gleby jak również aktywizacji ulega proces jej mineralizacji i humifikacji.
W swojej działalności Bio-Lider wykorzystuje doświadczenie firmy Bio-Gen jednego z najbardziej zaawansowanych laboratoriów z bioreaktorami w Polsce specjalizującego się w produkcji pożytecznych bakterii i posiadającego unikalną linię technologiczną umożliwiającą stworzenie preparatów o bardzo wysokiej koncentracji. Obie firmy zdecydowały się na współpracę i stworzenie wspólnej marki „Bio-Lider naturalnie z Bio-Gen. Wśród współudziałowców firmy znajduje się Pan Robert Lewandowski – kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Preparaty firmy Bio-Lider są wdrażane przez producentów będących członkami Klastra w celu wypracowania nowych rozwiązań w zakresie ograniczania pozostałości. Wierzymy, że stosowanie wysoce skoncentrowanych preparatów bakteryjnych z oferty Bio-Lider może wpłynąć na zwiększone tempo metabolizmu środków ochrony roślin, o czym będziemy mogli przekonać się już na koniec tego sezonu.
Zapraszamy do odwiedzenia strony www.bio-lider.pl
Kongres Przedsiębiorczości 2019
13 grudnia Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorczości i Pracodawców organizowała Kongres Przedsiębiorczości. W kongresie brali udział przedstawiciele Klastra „Polska Natura”: Andrzej Stępniewski, Krzysztof Kołacz oraz Piotr Zieliński.
W panelu dotyczącym warunków rozwoju polskiej gospodarki, kwestie sytuacji w sadownictwie polskim wygłosił Piotr Zieliński.
Uczestnicy Kongresu przyjęli następujący Postulat Przedsiębiorców Polskich skierowany do władz kraju.
POSTULAT PRZEDSIĘBIORCÓW POLSKICH
Spotkanie z Zarządem Klastra Przemysłowego COP
W dniu 12 grudnia Zarząd Koordynatora w osobach: Sławomir Rzeźnicki i Krzysztof Kołacz oraz Przewodniczący Rady Klastra Andrzej Stępniewski spotkali się z Zarządem Klastra Przemysłowego COP pod przewodnictwem Jacka Kopyra w sprawie współpracy.
Współpraca dotyczyłaby sprzedaży owoców produkcji Klastra „Polska Natura” przez sieć partnerską Klastra COP w USA, Kazachstanie, Indiach, Gruzji i na Bałkanach.
Strona Klastra COP zaproponowała wspólne działania handlowo-inwestycyjne na terenie strefy cłowej na granicy Kazachstanu i Chin.
Należy się spodziewać podpisania w najbliższym czasie umowy partnerskiej między Klastrami.
Spotkanie z Ireneuszem Drozdowskim, Dyrektorem CDR w Brwinowie
10 grudnia członkowie Rady Klastra „Polska Natura” w osobach: Jacek Adamski oraz Andrzej Stępniewski spotkali się z Ireneuszem Drozdowskim, Dyrektorem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w sprawie omówienia warunków składania wniosków w programie Działanie „Współpraca”.