UNIA EUROPEJSKA W BŁĘDOWIE

W dniu 9.września gminę Błędów i Klaster Polska Natura odwiedziło Biuro Komisarza Unii Europejskiej do spraw rolnictwa – niemal w pełnym składzie . Wizyta odbyła się z inicjatywy Komisarza Wojciechowskiego, który postanowił zapoznać pracowników swojego biura w Brukseli z realiami polskiego rolnictwa.

Uczestnicy spotkania reprezentowali państwa gdzie rolnictwo stanowi już ważny element gospodarczy jak Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania, Austria czy Portugalia i Irlandia ale także gościliśmy przedstawicieli z Europy Środkowej jak Czechy, Rumunia i Bułgaria oraz krajów nowo przyjętych jak Chorwacja.

Spotkanie odbyło się w Centrum Logistycznym Spółdzielni Ogrodniczej na Zofiówce. Przywitał gości i zaprezentował miejsce odwiedzin Sekretarz Gminy Błędów Jacek Adamski, który podkreślił monokulturowy charakter naszego regionu mówiąc o ‘największym sadzie Europy’ jako wielopokoleniowym dorobku miejscowych sadowników oraz o obecnych trudnościach na rynku pracy oraz ze zbytem owoców. Następnie Andrzej Stępniewski Przewodniczący Rady Klastra przedstawił historie i dorobek Klastra jako innowacyjnej propozycji dla polskiego rolnictwa. Po prezentacjach, goście zadawali pytana oraz wyrażali duże zainteresowanie działaniami Klastra i władz Gminy Błędów. Z dużym zainteresowaniem przyjęto informacje – prof. Doroty Konopackiej dyrektora Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i Marcina Spiralskiego z Instytutu Lotnictwa Sieć Łukasiewicz z Warszawy o wspólnych badaniach i projektach prowadzonych na terenie gminy przez partnerów Klastra.

Spotkanie na Zofiówce zakończyło się bardzo ciekawą propozycją zgłoszoną przez zastępcę dyrektora gabinetu , aby rozważyć wspólne zorganizowanie w Błędowie swoistego laboratorium rolnictwa precyzyjnego ‘mini europejskiego zielonego ładu’ opartego o Klaster Polska Natura. W czasie dyskusji na ten temat Andrzej Stępniewski wyraził pogląd, że może to być bardzo dobra propozycja, jednak pod warunkiem pełnego partnerstwa z obu stron, którego obecnie nie ma.

Po obejrzeniu działającego Centrum Logistycznego Spółdzielni Ogrodniczej po którym oprowadzał Piotr Szybiński Prezes SO Grójec, goście odwiedzili gospodarstwa sadowników, wypytując głównie o technologie ‘zero pozostałości’ i o rentowność w rolnictwie polskim. Przewodnikami po Krainie Sadów i Ogrodów byli Panowie Sławomir Rzeźnicki i Krzysztof Kołacz – członkowie zarządu koordynatora Klastra Polska Natura.

UNIA EUROPEJSKA W BŁĘDOWIE 3
UNIA EUROPEJSKA W BŁĘDOWIE 2
UNIA EUROPEJSKA W BŁĘDOWIE 1
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
UNIA EUROPEJSKA W BŁĘDOWIE 3
UNIA EUROPEJSKA W BŁĘDOWIE 2
UNIA EUROPEJSKA W BŁĘDOWIE 1
previous arrow
next arrow
Posted in Uncategorized.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *