24 września 2019r. w Ministerstwie Rolnictwa odbyła się Konferencja zorganizowana przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich na temat „Struktura Polskiego Rolnictwa na Tle Unii Europejskiej”. W tym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Klastra „Polska Natura” Zbigniew Beliniak i Andrzej Stępniewski który wystąpił z następującym tekstem:
Szanowni Państwo,
Jako przedstawiciel sadowników z Gminy Błędów – największego sadu Europy- wpisując się w temat Konferencji, pragnę przedstawić Państwu nasze działania w sytuacji kryzysowej polskiego sadownictwa.
Dzisiejsze sadownictwo to monokultura dużych obszarów wiejskich to wysoka mechanizacja i chemizacja upraw, zbiorów i przechowalnictwa to także duża wiedza sadowników. Można śmiało powiedzieć, że dzisiejsze gospodarstwa sadownicze to przedsiębiorstwa z sektora mśp produkujące w dużych ilościach owoce -przede wszystkim jabłka -także na eksport.
Na początku obecnej dekady sadownictwo, ta świetnie prosperująca gałęź rolnictwa zaczęła podupadać, po wprowadzeniu embarga na eksport do Rosji oraz zmniejszeniu popytu na nasze owoce ze strony państw europejskich. Powstała duża nadprodukcja. Trzeba było szukać wyjścia z tego kryzysu i zacząć produkować owoce, które będą konkurencyjne do tej ogromnej masy zalewającej rynek owoców o bardzo niskiej cenie. Produkcja jabłek stała się nieopłacalna. I tak powstała koncepcja powołania Klastra, organizacji gospodarczej produkującej jabłka bez pozostałości chemicznych środków ochrony roślin. Sadownicy z Klastra mający doświadczenie w produkcji ekologicznej opracowali technologie o nazwie „0 pozostałości” która nie jest produkcją BIO i nie jest produkcją konwencjonalną, jest produkcją naszą, która daje owoce czyste. Koszt produkcji jest porównywalny do konwencji a cena sprzedaży znacznie wyższa. Nasze owoce są sprzedawane pod marką „amela” w sklepach Selgrosu na wydzielonych stoiskach.
My uważamy, że upowszechnienie w Polsce produkcji owoców według naszej technologii powinno być ważnym programem rządowym dającym szansę na ekspansję zagraniczną naszych polskich owoców oraz na poprawienie zdrowia Polaków. Dotychczasowe zaangażowanie Ministerstwa Rolnictwa w tą sprawę jest żadne, mimo naszych usilnych starań. Nie tracąc nadziei na pomoc władz publicznych, rozwijamy nasz Klaster „Polska Natura” i dostarczamy coraz więcej owoców marki „amela” na rynek.
A teraz serdecznie zapraszamy na degustacje naszych zdrowych jabłek „amela”.